Havuz Tesisatı Yapımı ve Bakımı Nasıldır?

Havuz Tesisatı Yapımı ve Bakımı Nasıldır?

Havuz tesisatı teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kapalı yüzme havuzları ve sosyal mekanların yapımının önemli ölçüde artması ile ilgilidir. Bunda havuzun sosyal bir hizmet olmasının büyük etkisi olduğu söylenebilir. Havuzu kullanan kişi sayısı arttıkça elbette havuzun kalitesi de artıyor. Firmamız havuz kalitesi denilince akla ilk gelen şeyin tesisat olduğunun bilincindedir. Serbest stil yüzme havuzu, içindeki makine ve tesislerin gerçekten inanılmaz bir mühendislik harikasıdır. Yüzme havuzları sosyal bir yapı içerisinde olduğu için kullanan herkesin sağlığını düşünmek kurumsal bir görevdir.

Bir şey birden fazla kişi tarafından kullanılıyorsa bu dönemde hijyen en önemli şey haline gelir. Yüzme havuzlarını düşündüğümüzde hijyenin en önemli olgu olması doğaldır. Yüzme havuzunun temizliği, kurulum yerinin makinesine bağlıdır. Havuz tesisatı yapmak her şeyi hesaba katmayı gerektirir. Bu sadece sıhhi tesisatın temiz kalmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda havuzu daha kullanışlı hale getirir. Hijyen sağlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken diğer şey ise havuzun kullanışlılığıdır.

Havuz Tesisatı Su Isıtma Sistemi Nasıl Kurulur?

Yüzme havuzu su ısıtma ve havuz nem alma sistemlerinin montajı, havuz tesisatı noktasındaki önemli konulardan biridir. Havuz ısıtması sadece havuzun ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda havuzu kullanacaklar için konforlu ve keyifli bir yüzme imkânı sağlar. Diğer yapılardaki ısıtma sistemlerinden farklı olarak havuz suyunu ısıtmak için ısı kaynağının (kazan, boyler, ısı pompası vb.) yanında plakalı eşanjör kullanılır. Bu plakalı eşanjörde şebekeden gelen ortalama 10°C su, ısı kaynağından gelen ortalama 75°C sıcak su ile dengelenmekte ve havuzdan pompadaki suya aktarılarak su tankının su tankına geçmesi sağlanmaktadır. Genel olarak 18°C, istenilen sıcaklığa ulaşmak için yeterli bir sıcaklıktır. Havuz sıcaklık kaybı ve kazancı hesaplanırken farklı kullanımlar yapılmaktadır.

Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Havuz tesisatı konusu kadar havuzun bakımı da büyük önem arz etmektedir. Yosun ve kireçlenmeyi önlemek için yüzme havuzlarının günlük, haftalık, aylık düzenli olarak bakımı yapılmalıdır. Özellikle de halka açık olan havuzlarda sağlık müdürlükleri tarafından kontrol edilmelerine rağmen, yine de muayene ve temizlik sonuçlarını halkın görebileceği halka açık tabelalara asmaları gerekmektedir.

Yazar hakkında

admin administrator