Kat Kaloriferi Tesisatı

Kat Kaloriferi Tesisatı

Kat kaloriferi tesisatı yapımı konusuna geçmeden önce kısaca kalorifer sistemlerinden bahsetmekte fayda var. Kalorifer sistemleri büyük bir ölçüde ısı enerjisi meydana getirerek bu enerjiyi ortama aktarmayı sağlarlar. Bu aktarım sayesinde de son derece etkin ve verimli bir ısı oluşumu yaşanır. Ancak etkin ve verimli bir ısı oluşumunun gerçekleşebilmesi için tesisatın prosedürlere uyularak ve doğru bir şekilde oluşturulması gereklidir.

Kat kaloriferleri doğalgaz sistemlerinin henüz erişmediği yerlerde uygulanmakta olan bir ısınma sistemi olmaktadır. Kat kaloriferi genellikle villa tarzı evlerde ve küçük yaşam alanlarında ısınma amaçlı kullanılır. Kat kaloriferi sistemi uygulanacak olan ev ya da villanın suyunun ısıtılması ve borularla iletilmesi  ile oluşur.  Bu noktada sistemi belirleyen şey, sistemin ana malzemesi borulardır denmesi yanlış olmaz. Boruların son derece kaliteli ve tüm tesisat sisteminin ölçülerine uygun bir şekilde seçilmesi suyun ısınma aşamasında veya daha sonrasında herhangi bir sızıntı durumuna yol açmamasını sağlar.

Kullanımı büyü ölçüde kolay olan kat kaloriferlerinin doğalgazlı sistemle yapılabilmesi için kazanlı bir sistem ya da doğalgaz sistemi gerekmektedir.  Yaşam alanlarında konforlu bir şekilde ısınmak isteyen ve kat kaloriferi tesisatı yapımı konusundan yardım almak isteyen herkes mutlaka profesyonel kişiler ile çalışmalıdır. Profesyonel kişiler ile çalışılmadığı takdirde sızıntı, kısa kullanım ömrü, zamanla daha az ısınma  gibi pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz.

Kat Kaloriferi Uygulama Aşaması

Kat kaloriferi tesisatı yapımı konusunda en başta sac ve yanma hücresi geliyor. Sac malzemeler mümkün olduğunca kaliteli olması ve herhangi bir ısı farklılığına neden olmaması gereklidir. Bu nedenle yanma sistemi iyi bir şekilde oluşturulmalıdır.

Kat kaloriferi tesisatında en önemli noktalar arasında ısı durumu da bulunur. Isı kaybı mümkün olduğunca minimum bir seviyede tutulmaya çalışılır. Isı kaybının minimum bir seviyeden tutulabilmesi döşenmekte olan boruların ilerleme yönü ve uzunlukları ile sağlanır. Boruların tamamen düz bir yönde ilerlemesi ve boyut olarak kısa boyutlara sahip olması gerekir. Çünkü borular epey uzun ve dönemeçli oldukları taktirde ısı kaybı sorunu kaçınılmaz olacaktır. Radyatör seçimi de kat kaloriferi tesisatı konusunda büyük ölçüde önem taşıyor. Bu yüzden uzmanlardan yardı almak daha doğru olacaktır.

Kat Kaloriferi Tesisatında Kullanılmakta Olan Malzemeler

Kat kaloriferi tesisatı yapımı aşamasında birbirinden farklı özelliklere sahip pek çok farklı malzemeden yararlanılır. Tüm malzemeler için önemli olan ve dikkat edilmesi gereken nokta ise malzemelerin kalitesi ve dayanıklı oluşudur. Malzemeler ne kadar kaliteli olursa tesisatın sorun çıkarması da bir o kadar az olur.

Kat kaloriferi tesisatı yapımı aşamasında kazanlar büyük rol oynuyor. Katı sıvı gaz şeklinde yani maddenin üç hali şeklinde bulunan bu kazanlar enerjinin iyi bir şekilde üretilmesini kolayca sağlar. Sıvı yakıt kazanı enerjiyi en iyi şekilde kullanırken sıvı yakıtların yanması ile enerjisini oluşturur. Bu yakıtlar genellikle gaz yağı, motorin, fuel oil seçenekleri arasından olur. Katı yakıtlı kazanlarda da üretimi gerçekleştirilmek istenen enerji katı yakıtların yanması ile üretilir. Bunlar; odun, kömür, talaş vb. katı yakıtlarıdır. Katı yakıtlı kazanların çalışabilir bir duruma gelebilmesi için yüksek su sıcaklıklarına ihtiyacı vardır. Bu katı yakıtlı kazanlar ayrıca dönüş sıcaklığının da düşmemesini sağlar. Gaz yakıtlı kazan türü de diğer kazan türleri gibi tüm enerjisini gaz yakıtlarından alarak üretir. Hemen hemen tüm evlerde bulunmakta olan kombiler de gaz yakıtlı kazan kategorisine girmektedir.  Gaz yakıtlı kazan kullanılırken bazı problemlerle karşı karşıya kalmamak adına son derece dikkatli olunmalıdır.

Yazar hakkında

admin administrator